Osobní stránky -  Vladimír Brůna
stále ve výstavbě ...
... a proto aktuální

Profesní životopis
Publikace

Projekty, granty, VVZ
Konference, semináře
Expedice
Výuka
Aktivity a popularizace
Partneři a sponzoři

Hlavní strana

kontakt:
Český egyptologický ústav
Filosofická fakulta
Univerzita Karlova v Praze
Celetná 20
110 00 PRAHA 1
 
e-mail: vladimir.bruna@ff.cuni.cz_

Český egyptologický ústav FF UK Praha


 

Archeologický výzkum v Abúsíru - Historie expedic

Na terénním výzkumu v Abúsíru se účastním od podzimu 2001 v pravidelných intervalech jaro - podzim. Hlavní pracovní náplní je zejména geodetická dokumentace archeologického výzkumu, zpracování prostorových dat v GIS a CAD, mapování, pozemní laserové skenování a fotografie z výšky pomocí upoutaného draka. Vedle toho mám na starosti logistiku expedice a podílím se na výzkumech jiných expedice. 

Jaro 2019 - 1. část - Výzkum hrobového komplexu Ty

Naše egyptologické jaro začalo již 16. ledna, kdy jsme ve třech odletěli do Egypta, abychom připravili vše potřebné pro zahájení výzkumu hrobky hodnostáře TY v severní Saqqaře. Více o plánovaném výzkumu sdělil prof. Bárta v pořadu iDNES Rostřel

Cílem měsíční expedice je výzkum v okolí  hrobky TY, dokumentace nadzemní i podzemní části hrobky pomocí geodetického měření a 3D laserového skenování. Členem expedice je jeden z nejlepších fotografů egyptských památek a historie Sandro Vannini.

Střídáme se se Sandrem v jednotlivých částech hrobky, on se svým týmem fotografuje a já se svým pomocníkem Alim skenujeme a měříme. A jako správní Italové jsou hodně hluční a když jim dochází dech, zaplavují hrobku klasickou italskou muzikou :-). pohodová spolupráce.

Pár fotografií z výzkumu zde. Končí třetí týden výzkumu, dokončili jsme výkopové práce, nyní dokumentujeme, já zaměřuji výzkum, dnes jsem udělal poslední skenování v TY v jeho serdabu. Také nám trochu zapršelo a opět klesla teplota. Ještě mě čeká skenování hrobky v centrální Saqqaře pro egyptskou expedici a po víkendu postupně odstěhujeme naš vybavení ze saqqárské vily do naší základny na ambasádě. 

Je pondělí 11. února 2019, včera odpoledne jsme ve vile v Saqqaře zabalili celý náš "cirkus" a odvezli na naši základnu na ambasádě. Vracíme se sice až z pátku na sobotu (noční lety opravdu zbožňuji :-)), ale čeká nás spousta práce okolo našich terénních Toyot, jejich přípravu na další část jarní expedice, vyčištění a uložení vybavení, zálohování dat a také osobní údržba po třech týdnech terénních prací v saqqarské poušti.  

Jaro 2019 - 2. část - Dokumentace  v Abúsíru - pyramidové pole

V druhé polovině dubna se vracím zpět do Abúsíru. V první části budu pokračovat v dokumentaci pomocí 3D skneeru, který s osvědčil na pracích v hrobce TI a následně budu s kolegou Krejčím na jeho výzkumu v oblasti pyramidového pole v Abúsíru. Budeme končit na začátku května, neboť pravděpodobně 6. května začíná ramadán a tím končí působení většiny expedic v Egyptě, včetně té naší. 

.zpět na expedice