Osobní stránky -  Vladimír Brůna
stále ve výstavbě ...
... a proto aktuální

Profesní životopis
Publikace

Projekty, granty, VVZ
Konference, semináře
Expedice
Výuka
Aktivity a popularizace
Partneři a sponzoři

Hlavní strana

kontakt:
Český egyptologický ústav
Filosofická fakulta
Univerzita Karlova
Celetná 20
110 00 PRAHA 1
 
e-mail: vladimir.bruna@ff.cuni.cz_

Český egyptologický ústav FF UK Praha


 

Archeologický výzkum v Abúsíru - Historie expedic

Na terénním výzkumu v Abúsíru se účastním od podzimu 2001 v pravidelných intervalech jaro - podzim. Hlavní pracovní náplní je zejména geodetická dokumentace archeologického výzkumu, zpracování prostorových dat v GIS a CAD, mapování, pozemní laserové skenování a fotografie z výšky pomocí upoutaného draka. Vedle toho mám na starosti logistiku expedice a podílím se na výzkumech jiných expedice. 

Jaro 2019 - 1. část - Výzkum hrobového komplexu Ty

Naše egyptologické jaro začalo již 16. ledna, kdy jsme ve třech odletěli do Egypta, abychom připravili vše potřebné pro zahájení výzkumu hrobky hodnostáře TY v severní Saqqaře. Více o plánovaném výzkumu sdělil prof. Bárta v pořadu iDNES Rostřel

Cílem měsíční expedice je výzkum v okolí  hrobky TY, dokumentace nadzemní i podzemní části hrobky pomocí geodetického měření a 3D laserového skenování. Členem expedice je jeden z nejlepších fotografů egyptských památek a historie Sandro Vannini.

Střídáme se se Sandrem v jednotlivých částech hrobky, on se svým týmem fotografuje a já se svým pomocníkem Alim skenujeme a měříme. A jako správní Italové jsou hodně hluční a když jim dochází dech, zaplavují hrobku klasickou italskou muzikou :-). pohodová spolupráce.

Pár fotografií z výzkumu zde. Končí třetí týden výzkumu, dokončili jsme výkopové práce, nyní dokumentujeme, já zaměřuji výzkum, dnes jsem udělal poslední skenování v TY v jeho serdabu. Také nám trochu zapršelo a opět klesla teplota. Ještě mě čeká skenování hrobky v centrální Saqqaře pro egyptskou expedici a po víkendu postupně odstěhujeme naš vybavení ze saqqárské vily do naší základny na ambasádě. 

Je pondělí 11. února 2019, včera odpoledne jsme ve vile v Saqqaře zabalili celý náš "cirkus" a odvezli na naši základnu na ambasádě. Vracíme se sice až z pátku na sobotu (noční lety opravdu zbožňuji :-)), ale čeká nás spousta práce okolo našich terénních Toyot, jejich přípravu na další část jarní expedice, vyčištění a uložení vybavení, zálohování dat a také osobní údržba po třech týdnech terénních prací v saqqarské poušti.  

Jaro 2019 - 2. část - Dokumentace  v Abúsíru - pyramidové pole

Druhá část mého jarního pobytu v Abúsíru byla krátká, ale o to intenzivnější. Vrátil jsem se v pátek 19. dubna, kdy začaly doma velikonoční svátky a v sobotu jsem se z Káhiry přesunul do Abúsíru, resp. do naší vily v Saqqaře. V té době již probíhal výzkum objektu AC4 - AC27 pod vedením doc. Jaromíra Krejčího, který se specialzuje na abúsírské pyramidové pole a zejména na staroříšskou architekturu. Jednalo se o výzkum údolního chrámu panovníka Niusserea a jeho okolí. Během dvou týdnů jsme objevili několik desítek metrů dlouhou zeď začínající u JV rohu chrámu směrem k jihu. Bylo provedeno geodetické zaměření, významné části odkrytých struktur byly fotografovány za účelem tvorby 3D modelů a také proběhlo pozemní laserové skenování.  Výzkum skončil ve čtvrtek 2.5. zasypáním odkrytých struktur a výplatou našich dělníků. Následoval přesun do Káhiry a tradiční činnosti, které souvisí s každým ukončením expedice. Protože v pondělí 6.5. začal ramadán a ulice se proměnily pestrou ramadánovou výzdobou, stihli jsme nakoupit trochu oříšků, čaj, koření, také datle a kávu s kardamonem. Také jsme s fotografem Petrem zašli na šíšu a čaj do kafetérie na Dokki Str. Odlet z Káhiry byl trochu netradiční, "system down" a odbavení bylo ruční. I tak se vše stihlo a před půlnocí jsme přistáli v Praze.  Úspěšně jsme zakončili jarní expedici, teď nás čeká zpracování dat, psaní článku a příprava na podzimní expedici, která tu bude co nevidět. 

.zpět na expedice