Osobní stránky -  Vladimír Brůna
stále ve výstavbě ...
... a proto aktuální

Profesní životopis
Publikace

Projekty, granty, VVZ
Konference, semináře
Expedice
Výuka
Aktivity a popularizace
Partneři a sponzoři

Hlavní strana

kontakt:
Český egyptologický ústav
Filosofická fakulta
Univerzita Karlova v Praze
Celetná 20
110 00 PRAHA 1
 
e-mail: vladimir.bruna@ff.cuni.cz_

Český egyptologický ústav FF UK Praha


 

Archeologický výzkum v Abúsíru - Historie expedic

Na terénním výzkumu v Abúsíru se účastním od podzimu 2001 v pravidelných intervalech jaro - podzim. Hlavní pracovní náplní je zejména geodetická dokumentace archeologického výzkumu, zpracování prostorových dat v GIS a CAD, mapování, pozemní laserové skenování a fotografie z výšky pomocí upoutaného draka. Vedle toho mám na starosti logistiku expedice a podílím se na výzkumech jiných expedice. 

Jaro 2018
Začátkem března jsem začal osmnáctý rok v Egyptě. Jarní sezóna má tři části. První týden proběhl v jižní Saqqaře na výzkumu dr. Mohameda Megaheda u pyramidy Djedkarea. V polovině březně jsme začali s výzkumem v jižním Abúsíru a jarní část expedice bude v květnu zakončena pracemi týmu prof. Bareše u šachtových hrobek Iufaa a Menechíbnekona.  

V dubnu jsme dokončili výzkum v jižním Abúsíru, antropoložky z Národního muzea pracovali v našem skladě na analýze kosterních pozůstatků z výzkumu AS104 a já jsem dokončil první část dokumentace hrobky vysokého hodnostáře TY  v severní Sakkáře. 

Podzim 2018
Podzimní expedice začala pro tým prof. Bareše již poslední srpnový den. Pokračovaly práce v hrobce menechínekona a v pohřební komoře Iufaa. Já jsem spolu s dvěma kolegyněmi dorazil do Abúsíru v polovině září a ihned jsme začali výzkum na pyramidovém poli, odkrývala se hrobka s pracovním názvem AC33. Po několika dnech jsme objevili spodní část sochy majitele a o týden později i horní část sochy. Velmi významný nález i se jménem majitele Kairese.

zpět na expedice