Osobní stránky -  Vladimír Brůna
stále ve výstavbě ...
... a proto aktuální

Profesní životopis
Publikace

Projekty, granty, VVZ
Konference, semináře
Expedice
Výuka
Aktivity a popularizace
Partneři a sponzoři

Hlavní strana

kontakt:
Český egyptologický ústav
Filosofická fakulta
Univerzita Karlova v Praze
Celetná 20
110 00 PRAHA 1
 
e-mail: vladimir.bruna@ff.cuni.cz_

Český egyptologický ústav FF UK Praha

 

Archeologický výzkum v Abúsíru - historie expedic

Sezóna 2018

Jaro 
Začátkem března jsem začal osmnáctý rok v Egyptě. Jarní sezóna má tři části. První týden proběhl v jižní Saqqaře na výzkumu dr. Mohameda Megaheda u pyramidy Djedkarea. V polovině březně jsme začali s výzkumem v jižním Abúsíru a jarní část expedice bude v květnu zakončena pracemi týmu prof. Bareše u šachtových hrobek Iufaa a Menechíbnekona.  

V dubnu jsme dokončili výzkum v jižním Abúsíru, antropoložky z Národního muzea pracovali v našem skladě na analýze kosterních pozůstatků z výzkumu AS104 a já jsem dokončil první část dokumentace hrobky vysokého hodnostáře TY  v severní Sakkáře. 

Podzim
Podzimní expedice začala pro tým prof. Bareše již poslední srpnový den. Pokračovaly práce v hrobce menechínekona a v pohřební komoře Iufaa. Já jsem spolu s dvěma kolegyněmi dorazil do Abúsíru v polovině září a ihned jsme začali výzkum na pyramidovém poli, odkrývala se hrobka s pracovním názvem AC33. Po několika dnech jsme objevili spodní část sochy majitele a o týden později i horní část sochy. Velmi významný nález i se jménem majitele Kairese.

Sezóna 2017

Jaro
V Abúsíru jsem byl na krátké třítýdenní expedici (14.4. - 5.5.), kde bylo prioritou stabilizace a zaměření bodů geodetické sítě Abúsír s pomocí GPS ve spolupráci s egyptskou geodetickou firmou. Současně byla provedena dokumentace výzkumu prof. Bareše objektu AW6 a jeden den se podařilo snímkovat z draka. 

Podzim

V sobotu 9. září 2017 začala podzimní archeologická expedice v Abúsíru. Celkem čtyři týdny jsme kopali s Láďo varadzinem z Archeologického ústavu Av ČR, v.v.i. na východní straně Abúsíru a zadařilo se. Chrám o velikosti cca 32 x 53 m nám přinesl spousty zajímavých nálezů. Jedinečná je kartuše panovníka Ramesse II. a tím se potvrdil první nález chrámu v Abúsíru z této doby. Čas plyne dál. Láďa se chystá na 6-ti týdenní výzkum v Súdánu na lokalitě Sabaloka a my jsme se přesunuli na jih Abúsíru k hrobce AS98. Jsme na začátku a už první nálezy nám definují její stáří, majitele a nádhernou výzdobu. 

Na začátku listopadu jsme uzavřeli výzkum objektu AS98 a přesunuli jsme se zpět do chrámu, kde odkrýváme starořišské struktury, na kterých byl chrám z doby Ramesse II. postaven. 
Je neděle 26.11. 2017 a my jsme zavřeli Abúsír. Na naší expediční vile probíhá balení a odpoledne se přesouváme do Káhiry. Čeká nás ještě 5 dnů práce a první prosincový den cesta domů.

Sezóna 2016

Podzim
Sezóna v Abúsíru začala 16. září a skončila pro mě 2. prosince. Cílem byla především dokumentace výzkumu v jižním Abúsíru a pokračovaly práce v Saqqaře na pyramidě Djedkare. Novinky z Abúsíru zde.

Jaro
V Abúsíru jsem byl na krátké expedici (31.3. - 12.4. 2016), kde prioritou byla dokumentace lodě nalezené na podzim loňského roku.
Nyní jsou data zpracovávána a připravovány výstupy.

Tiskové zprávy

PRACOVNÍK UJEP DOKUMENTUJE LOĎ Z DOBY STAVITELŮ PYRAMID

ÚSTECKÝ GEOINFORMATIK ZKOUMÁ VZÁCNÝ EGYPTSKÝ NÁLEZ

Sezóna 2015
Jaro
V Abúsíru jsem byl na pět týdnů od 11.4.do 17.5. 2015. V první části pobytu jsem pracoval s prof. Barešem na výzkumu šachtové hrobky AW 6 nacházející se mezi Udžahoresnetem a Raneferefem. Poté s Mirkem Bártou a dalšími členy expedice jsme odkrývali hrobky AS 76 - 79 na jihu Abúsíru. A činnosti - klasika- geodézie, foto pro 3D modely, panoramata a nějaké foto z draka. Podařilo se na 5 dnů dovézt ruční skener FARO Free Style, mimochodem úplnou novinku. Teď je čas na zpracování dat. Více info - pdf. Panoramata - PAN_1 & PAN_2 Výsledky ze skenování - A - B

Podzim
Podzimní expedice trvala 5 týdnů a hlavním cílem mého pobytu bylo laserové skenování pomocí terestrického skeneru FARO Focus 3D a s ručním skenerem Faro FreeStyle. Oba skenery byly testovány na různých objektech a v současné době probíhá postupné zpracování dat.

Sezóna 2013
Jaro
V pondělí 29.4. jsme ukončili terénní práce v Abúsíru. Mimo jiné se nám podařilo ve dvou termínech - 20.4. a 29.4. snímkovat pomocí draka lokalitu a zároveň jsem s Martinem Odlerem dokumentoval výzkum pomocí totální stanice. Několik fotografií -
W.

Podzim
Letošní výzkum v jižním Abúsíru skončil. Byl úspěšný, podařilo se vykopat a dokumentovat několik šachet, byly pořízeny tisíce fotografií, nad Abúsírem létal drak - foto a sbírala se data. Také jsme s Martinem Frouzem poprvé v Abúsíru a troufám si říci, snad i poprvé v Egyptě na archeologickém výzkumu, použili digitální programovatelnou panoramatickou hlavu - GIGA Pan EPIC. Máme mnoho dat a souborů, nyní nás čeká to nejdůležitější, post-processing. Pár fotografií jsem dal na Jalbum - http://jalbum.net/a/1437987 a výstupy z panoramatické GIGA Pan EPIC mašinky jsou zde.

Inti vstup do kaple
Inti nepravé dveře
Kar nepravé dveře
Dvůr panorama
Kar kaple 360° panorama
Foto, zpracování a vizualizace: Vladimír Brůna, Martin Frouz a Zdeněk Marek
 

Jaro 2012 - 27.4.- 11.5. 2012
Vše proběhlo v pořádku, máme naměřeno a naskenováno. FARO pracovalo bezchybně, bylo naskenováno cca 35 GB dat. Na české koncesi pravidelně řádí zloději a nevyhýbají se ani naší geodetické síti, resp. stabilizovaným geodetickým bodům - mapa. A pár fotografií na http://sahure.jalbum.net.
A první výstup z FARO skeneru - obrázek z Ptahšepsese - mračno bodů - s texturou.


zpět na Abúsír