Osobní stránky -  Vladimír Brůna
stále ve výstavbě ...
... a proto aktuální

Profesní životopis
Publikace

Projekty, granty, VVZ
Konference, semináře
Expedice
Výuka
Aktivity a popularizace
Partneři a sponzoři

Hlavní strana

kontakt:
Český egyptologický ústav
Filosofická fakulta
Univerzita Karlova v Praze
nám. Jana Palacha 1/2
110 00 PRAHA 1
 
e-mail: vladimir.bruna@ff.cuni.cz_

Český egyptologický ústav FF UK Praha

 

Archeologický výzkum v Abúsíru - historie expedic

Podzim 2023

První den v září začala podzimní expedice. Plánované geofyzikální měření v okolí údolního chrámu pyramidy Niusserea proběhne v říjnu. Začátkem října se přesuneme na jih Abúsíru a poté se vrátíme do severní Sakkár

Čas utíká a ještě jsme neuzavřeli podzimní expedici a už plánujeme jaro. Na konci února se do Egypta vracíme, abychom dokončili výzkum Ptahšepsesovi hrobky v severní Sakkáře, známou pod označením  C1. Čeká nás archeologická práce v pohřební komoře a dokumentace východní části hrobky. V poslední dekádě měsíce března začíná ramadán, který ovlivní rozsah našich prací. Budeme pokračovat v zaměřování staroříšských hrobek v severní Sakkáře pomocí GPS Trimble Catalyst a určitě se ozvou o pomoc egypští kolegové ohledně skenování a geodetického zaměřování.
Začínají Velikonoce a expedice pro mě končí. S Mirkem Bártou, Hankou Vymazalovou a Mohemadem Megahedem jsme dokončili výzkum hrobového komplexu Ptahšepsese v severní Sakkáře. Od dubna pracují kolegové pod vedením prof. Bareše v komplexu šachtových hrobek, odkrývají novou hrobku zatím s názvem AW7, tak jim držme palce.

Podzim 2022
Léto pomalu končí a nám začala ve středu 14. září podzimní expedice. První týden začínáme v malém týmu v mastabě Ptahšepsese v Abúsíru. Kolegové Krejčí a Dvořák pracují na ochraně pilířů v centrálním dvoře. Za týden začínáme pokračovat ve výzkum hrobky Nimatrea v severní Sakkáře, poté se přesuneme k hrobce Ptahšepsese, která leží o pár desítek metrů dál a není to ta v Abúsíru :-).
Máme tři týdny do konce terénních prací a jsou i první výsledky, info zde:
Věda ČT výročí 
Tutankhamun

Hrobka Ptahšepsese

Určitě mě čeká dokumentace výzkumu, geodetická měření a laserové skenování. 
Koncem listopadu podzimní expedice skončila. Když vše dopadne, na konci února 2023 jsme v malém týmu zpět.

Jaro 2022
Po dlouhém podzimu přišlo krátké expediční jaro. Pracoval jsem v jak v severní, tak i jižní Sakkáře. V druhé polovině sezóny jsem dokumentoval výzkum šachtové hrobky AW6 v západním Abúsíru. Jedinečné rozměry hrobky byly dokumentovány pomocí průsekové fotogrammetrie a pozemního laserového skenování. 

Podzim 2021
Po hektické covidovém jaru proběhla podzimní expedice. Začali jsme v poslední dekádě září dokončením geofyzikálního průzkumu v jižním Abúsíru. V rámci projektu CELSA jsme provedli zaměření vybraných ploch s Tomkem Herbichem a v sobotu prvního října jsme se přesunuli do severní Sakkáry. Tam jsme pokračovali ve výzkumu okolí hrobového komplexu TY. S prof. Bártou a kolegy jsme začali výzkum na východ od komplexu TY velké hrobky, který trval 5 týdnů. Hrobka se vymyká svojí velikostí 55 x 30 m a v první fázi jsme odkryli východní část a 2/3 její vnitřní části. V ostatním čase jsem dokumentoval pyramidu královny v jižní Sakkáře v pyramidovém komplexu Djedkarea našeho kolegy Mohameda Megaheda, povedlo se zdokumentovat část Ptahšepsesovi mastaby a také poslední nezdokumentovanou část hrobky TY a to serdab v severní části. Ten se podařilo zaměřit geodeticky a naskenovat pomocí skeneru leica BLK360. Jako každou sezónu jsem dovezl několik stovek GB dat a nyní nastává práce jejich zpracování.

Jaro 2021
Jarní expedice začala odletem tříčlenného týmu z Prahy přes Istanbul do Káhiry. Po rychlé přípravě potřebného vybavení jsme se přesunuli na naší vilu do Sakkáry. přivítalo nás pěkné slunečné počasí. Druhý den jsme prohlédli Abúsír, který jsme přes rok nenavštívili, odpoledne přijeli dva polští geofyzici Tomasz Herbich a Robert, se kterým jsem pracoval v súdánském Usli před mnoha lety. V plánu je 6 týdnů geofyzikálního měření v Abúsíru, práce ve skladech, proměření geodetické sítě v Abúsíru a také mě čeká dokumentace nového výzkumu kolegy z ústavu dr. Mohameda Megaheda v jižní Sakkáře.
Je polovina dubna, zbývá nám posledních 7 dnů v terénu a ve čtvrtekl 22.4. po práci balíme a odjíždíme do Káhiry. K dnešnímu dni máme cca 14 ha zaměřenou geofyzikou a první výsledky ukazují obrovský potenciál jižního Abúsíru, kde jsme idemtifikovali velké množství archeologických objektů.
Pár fotografií z Abúsíru.

První část jarní expedice byla ukončena 26.4. a nyní čekáme na výsledky geofyziky.
V sobotu 16.5. začala druhá část jarní expedice pod vedením prof. Bareše a doc. Janáka. Budou probíhat práce u šachtových hrobek v západním Abúsíru. V druhém týdnu měsíce června se k expedici připojím také.

Jaro 2020 

Jarní expedice začala naším příletem do Káhiry v sobotu 29. února 2020. Dnes je první jarní den a již týden jsme v karanténě. Z Káhiry jsme odletěli minulou sobotu a bylo to na poslední chvíli. Dva dny předttím vydatně v Káhiře a okolí pršelo, defact se zastavil život, na ZÚ nešla elektřina, prostě dost nezvyklá situace. Ale podařilo se nám na poslední chvíli změnit letenky a v sobotu večer jsme přistáli ve Frankfurtu, let do Prahy byl zrušen, resp. všechny lety. A my jsme byli první, které přivezl do Prahy autobus vyslaný MZV ČR, za který jsme hodně vděční.
Jak to bude nadále lze těžko predikovat, takže teď doma a práce - home office
Tak si všichni společně držme palce, ať ten boj s koronavirem vyhrajeme.

Podzim 2019

Podzimní expedice je minulostí. Na konci listopadu jsme uzavřeli Abúsír, zapečetili sklady a provedli jsme potřebné úkoly na naší základnové stanici v prostorách ambasády. teď nastávají úkoly jako je zpracování dat, psaní zpráv, textů a článků. A v červnu nás čeká nejvýznamnější akce roku 2020, velká výstava ke 100 letů egyptologie. V roce 2020 nás čeká jarní expedice a kolotoč se opět roztočí.

Jaro 2019 - 1. část - Výzkum hrobového komplexu Ty

Naše egyptologické jaro začalo již 16. ledna, kdy jsme ve třech odletěli do Egypta, abychom připravili vše potřebné pro zahájení výzkumu hrobky hodnostáře TY v severní Saqqaře. Více o plánovaném výzkumu sdělil prof. Bárta v pořadu iDNES Rostřel

Cílem měsíční expedice je výzkum v okolí  hrobky TY, dokumentace nadzemní i podzemní části hrobky pomocí geodetického měření a 3D laserového skenování. Členem expedice je jeden z nejlepších fotografů egyptských památek a historie Sandro Vannini.

Střídáme se se Sandrem v jednotlivých částech hrobky, on se svým týmem fotografuje a já se svým pomocníkem Alim skenujeme a měříme. A jako správní Italové jsou hodně hluční a když jim dochází dech, zaplavují hrobku klasickou italskou muzikou :-). pohodová spolupráce.

Pár fotografií z výzkumu zde. Končí třetí týden výzkumu, dokončili jsme výkopové práce, nyní dokumentujeme, já zaměřuji výzkum, dnes jsem udělal poslední skenování v TY v jeho serdabu. Také nám trochu zapršelo a opět klesla teplota. Ještě mě čeká skenování hrobky v centrální Saqqaře pro egyptskou expedici a po víkendu postupně odstěhujeme naš vybavení ze saqqárské vily do naší základny na ambasádě. 

Je pondělí 11. února 2019, včera odpoledne jsme ve vile v Saqqaře zabalili celý náš "cirkus" a odvezli na naši základnu na ambasádě. Vracíme se sice až z pátku na sobotu (noční lety opravdu zbožňuji :-)), ale čeká nás spousta práce okolo našich terénních Toyot, jejich přípravu na další část jarní expedice, vyčištění a uložení vybavení, zálohování dat a také osobní údržba po třech týdnech terénních prací v saqqarské poušti.  

Jaro 2019 - 2. část - Dokumentace  v Abúsíru - pyramidové pole

Druhá část mého jarního pobytu v Abúsíru byla krátká, ale o to intenzivnější. Vrátil jsem se v pátek 19. dubna, kdy začaly doma velikonoční svátky a v sobotu jsem se z Káhiry přesunul do Abúsíru, resp. do naší vily v Saqqaře. V té době již probíhal výzkum objektu AC4 - AC27 pod vedením doc. Jaromíra Krejčího, který se specialzuje na abúsírské pyramidové pole a zejména na staroříšskou architekturu. Jednalo se o výzkum údolního chrámu panovníka Niusserea a jeho okolí. Během dvou týdnů jsme objevili několik desítek metrů dlouhou zeď začínající u JV rohu chrámu směrem k jihu. Bylo provedeno geodetické zaměření, významné části odkrytých struktur byly fotografovány za účelem tvorby 3D modelů a také proběhlo pozemní laserové skenování.  Výzkum skončil ve čtvrtek 2.5. zasypáním odkrytých struktur a výplatou našich dělníků. Následoval přesun do Káhiry a tradiční činnosti, které souvisí s každým ukončením expedice. Protože v pondělí 6.5. začal ramadán a ulice se proměnily pestrou ramadánovou výzdobou, stihli jsme nakoupit trochu oříšků, čaj, koření, také datle a kávu s kardamonem. Také jsme s fotografem Petrem zašli na šíšu a čaj do kafetérie na Dokki Str. Odlet z Káhiry byl trochu netradiční, "system down" a odbavení bylo ruční. I tak se vše stihlo a před půlnocí jsme přistáli v Praze.  Úspěšně jsme zakončili jarní expedici, teď nás čeká zpracování dat, psaní článku a příprava na podzimní expedici, která tu bude co nevidět. 

Podzim 2019

Končí první školní měsíc a s ním i my s výzkumem údolního chrámu panovníka Niuserrea v Abúsíru. Část expedice odjela, další část ve stejný den přijela a už dnes začínáme s výzkumem v okolí hrobky TI v severní Sakkáře. Zde jsme v půlce února skončili základní výzkum a dokumentaci pomocí geodetických metod a laserového skeneru a čtyři říjnové týdny zde budeme pod vedením prof. Bárty pokračovat. 

Na konci října bude v Káhiře slavnostní recepce k 28. říjnu a s ní připravujeme výstavu ke 100 letům české (oslovenské) egyptologie. Já se toho osobně nezúčastním, neboť po 8 týdnech v poušti musím dohnat výuku na katedře geoinformatiky a také si užít trochu zeleně v české kotlině. Vrátit bych se měl v polovině listopadu na závěr expedice, kdy bude potřeba ukončit výzkumy, uskladnit vybavení a zaparkovat naše terénní Toyoty.

Podzimní expedice je minulostí. Na konci listopadu jsme uzavřeli Abúsír, zapečetili sklady a provedli jsme potřebné úkoly na naší základnové stanici v prostorách ambasády. teď nastávají úkoly jako je zpracování dat, psaní zpráv, textů a článků. A v červnu nás čeká nejvýznamnější akce roku 2020, velká výstava ke 100 letů egyptologie. V roce 2020 nás čeká jarní expedice a kolotoč se opět roztočí.

Sezóna 2018
Jaro 
Začátkem března jsem začal osmnáctý rok v Egyptě. Jarní sezóna má tři části. První týden proběhl v jižní Saqqaře na výzkumu dr. Mohameda Megaheda u pyramidy Djedkarea. V polovině březně jsme začali s výzkumem v jižním Abúsíru a jarní část expedice bude v květnu zakončena pracemi týmu prof. Bareše u šachtových hrobek Iufaa a Menechíbnekona.  

V dubnu jsme dokončili výzkum v jižním Abúsíru, antropoložky z Národního muzea pracovali v našem skladě na analýze kosterních pozůstatků z výzkumu AS104 a já jsem dokončil první část dokumentace hrobky vysokého hodnostáře TY  v severní Sakkáře. 

Podzim
Podzimní expedice začala pro tým prof. Bareše již poslední srpnový den. Pokračovaly práce v hrobce menechínekona a v pohřební komoře Iufaa. Já jsem spolu s dvěma kolegyněmi dorazil do Abúsíru v polovině září a ihned jsme začali výzkum na pyramidovém poli, odkrývala se hrobka s pracovním názvem AC33. Po několika dnech jsme objevili spodní část sochy majitele a o týden později i horní část sochy. Velmi významný nález i se jménem majitele Kairese.

Sezóna 2017

Jaro
V Abúsíru jsem byl na krátké třítýdenní expedici (14.4. - 5.5.), kde bylo prioritou stabilizace a zaměření bodů geodetické sítě Abúsír s pomocí GPS ve spolupráci s egyptskou geodetickou firmou. Současně byla provedena dokumentace výzkumu prof. Bareše objektu AW6 a jeden den se podařilo snímkovat z draka. 

Podzim

V sobotu 9. září 2017 začala podzimní archeologická expedice v Abúsíru. Celkem čtyři týdny jsme kopali s Láďo varadzinem z Archeologického ústavu Av ČR, v.v.i. na východní straně Abúsíru a zadařilo se. Chrám o velikosti cca 32 x 53 m nám přinesl spousty zajímavých nálezů. Jedinečná je kartuše panovníka Ramesse II. a tím se potvrdil první nález chrámu v Abúsíru z této doby. Čas plyne dál. Láďa se chystá na 6-ti týdenní výzkum v Súdánu na lokalitě Sabaloka a my jsme se přesunuli na jih Abúsíru k hrobce AS98. Jsme na začátku a už první nálezy nám definují její stáří, majitele a nádhernou výzdobu. 

Na začátku listopadu jsme uzavřeli výzkum objektu AS98 a přesunuli jsme se zpět do chrámu, kde odkrýváme starořišské struktury, na kterých byl chrám z doby Ramesse II. postaven. 
Je neděle 26.11. 2017 a my jsme zavřeli Abúsír. Na naší expediční vile probíhá balení a odpoledne se přesouváme do Káhiry. Čeká nás ještě 5 dnů práce a první prosincový den cesta domů.

Sezóna 2016

Podzim
Sezóna v Abúsíru začala 16. září a skončila pro mě 2. prosince. Cílem byla především dokumentace výzkumu v jižním Abúsíru a pokračovaly práce v Saqqaře na pyramidě Djedkare. Novinky z Abúsíru zde.

Jaro
V Abúsíru jsem byl na krátké expedici (31.3. - 12.4. 2016), kde prioritou byla dokumentace lodě nalezené na podzim loňského roku.
Nyní jsou data zpracovávána a připravovány výstupy.

Tiskové zprávy

PRACOVNÍK UJEP DOKUMENTUJE LOĎ Z DOBY STAVITELŮ PYRAMID

ÚSTECKÝ GEOINFORMATIK ZKOUMÁ VZÁCNÝ EGYPTSKÝ NÁLEZ

Sezóna 2015
Jaro
V Abúsíru jsem byl na pět týdnů od 11.4.do 17.5. 2015. V první části pobytu jsem pracoval s prof. Barešem na výzkumu šachtové hrobky AW 6 nacházející se mezi Udžahoresnetem a Raneferefem. Poté s Mirkem Bártou a dalšími členy expedice jsme odkrývali hrobky AS 76 - 79 na jihu Abúsíru. A činnosti - klasika- geodézie, foto pro 3D modely, panoramata a nějaké foto z draka. Podařilo se na 5 dnů dovézt ruční skener FARO Free Style, mimochodem úplnou novinku. Teď je čas na zpracování dat. Více info - pdf. Panoramata - PAN_1 & PAN_2 Výsledky ze skenování - A - B

Podzim
Podzimní expedice trvala 5 týdnů a hlavním cílem mého pobytu bylo laserové skenování pomocí terestrického skeneru FARO Focus 3D a s ručním skenerem Faro FreeStyle. Oba skenery byly testovány na různých objektech a v současné době probíhá postupné zpracování dat.

Sezóna 2013
Jaro
V pondělí 29.4. jsme ukončili terénní práce v Abúsíru. Mimo jiné se nám podařilo ve dvou termínech - 20.4. a 29.4. snímkovat pomocí draka lokalitu a zároveň jsem s Martinem Odlerem dokumentoval výzkum pomocí totální stanice. Několik fotografií -
W.

Podzim
Letošní výzkum v jižním Abúsíru skončil. Byl úspěšný, podařilo se vykopat a dokumentovat několik šachet, byly pořízeny tisíce fotografií, nad Abúsírem létal drak - foto a sbírala se data. Také jsme s Martinem Frouzem poprvé v Abúsíru a troufám si říci, snad i poprvé v Egyptě na archeologickém výzkumu, použili digitální programovatelnou panoramatickou hlavu - GIGA Pan EPIC. Máme mnoho dat a souborů, nyní nás čeká to nejdůležitější, post-processing. Pár fotografií jsem dal na Jalbum - http://jalbum.net/a/1437987 a výstupy z panoramatické GIGA Pan EPIC mašinky jsou zde.

Inti vstup do kaple
Inti nepravé dveře
Kar nepravé dveře
Dvůr panorama
Kar kaple 360° panorama
Foto, zpracování a vizualizace: Vladimír Brůna, Martin Frouz a Zdeněk Marek
 

Jaro 2012 - 27.4.- 11.5. 2012
Vše proběhlo v pořádku, máme naměřeno a naskenováno. FARO pracovalo bezchybně, bylo naskenováno cca 35 GB dat. Na české koncesi pravidelně řádí zloději a nevyhýbají se ani naší geodetické síti, resp. stabilizovaným geodetickým bodům - mapa. A pár fotografií na http://sahure.jalbum.net.
A první výstup z FARO skeneru - obrázek z Ptahšepsese - mračno bodů - s texturou.


zpět na Abúsír